Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie atrakcje będą popularne podczas firmowych imprez integracyjnych w 2022 roku?

2022-04-13
Jakie atrakcje będą popularne podczas firmowych imprez integracyjnych w 2022 roku?

Eventy integracyjne w firmach to aspekt, choć bardzo ważny i lubiany przez pracowników i pracodawców, to jednak szczególnie zaniechany w ostatnich latach ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Podpowiadamy jakie mogą być trendy w obecnym sezonie.

Cel firmowej imprezy integracyjnej- dlaczego warto je organizować?

Codzienna wielogodzinna praca minimum 8 godzin dziennie, co najmniej 5 dni w tygodniu, kolejne miesiące, lata... Służbowe relacje, uczucie zmęczenia, czasami wypalenia, są wprawdzie weekendy na odpoczynek, głównie z rodziną, ale potem znowu praca. I tu „przychodzą z pomocą” firmowe imprezy integracyjne- czas spędzony na luzie, szansa na poznanie pracowników od strony prywatnej oraz nowych twarzy, np. z innych działów, różnych oddziałów w kraju, a czasami zza granicy.
Dla pracodawcy to także ważny aspekt funkcjonowania firmy, spojrzenie na pracowników z innej strony. Taka obserwacja może pozwolić prezesowi, dyrektorowi czy managerowi na odkrycie u swoich podopiecznych nowych zdolności, cech charakteru lub umiejętności, które mogą być przydatne w relacjach służbowych i przynieść firmie wymierne korzyści.
Impreza firmowa to także okazja na podwyższenie poziomu motywacji wśród załogi, gdyż organizacja spotkań w firmie poza biurem, to często wymieniana dodatkowa korzyść pozapłacowa podczas procesu rekrutacyjnego przeprowadzanego przez przedsiębiorstwo.

Eventy firmowe- z kim zorganizować, na co zwrócić uwagę?

Jeżeli event firmowy ma spełnić oczekiwania pracodawcy i pracowników wymaga wielu przemyśleń, wzięcia pod uwagę różnych kryteriów. Jednym z ważniejszych aspektów organizacji wydarzeń firmowych jest właściwy wybór podmiotu, który zajmie się jej sprawnym przeprowadzeniem.

Organizator wydarzenia firmowego musi zadbać o odpowiednie miejsce, infrastrukturę, program, atrakcje podczas imprezy firmowej dla każdego uczestnika, aż w końcu o realizację założeń budżetowych. Wszystko to bowiem będzie decydowało czy event firmowy spełni swoje zadanie i spotka się z dobrą opinią oraz zapewni wspomnienia, które na długo pozostaną wśród uczestników.

Przy organizacji imprezy integracyjnej kluczową kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestników, niepożądane byłoby, aby ktokolwiek po evencie organizowanym przez pracodawcę uskarżał się na urazy czy kontuzje, choć i takie sytuacje mogą się wydarzyć, nawet przy najlepiej zabezpieczonej imprezie, należy zatem minimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Można przyjąć założenie, iż wytypujemy osobę lub zespół wewnątrz organizacji. Od tych ludzi należy wymagać posiadania dobrego planu i zależnie od wielkości organizowanej imprezy firmowej, adekwatnego doświadczenia w podobnych realizacjach. Z naszej praktyki wynika, iż w większości przypadków, choć jest to rozwiązanie z pozoru generujące mniejsze koszty, często okazuje się, iż jeśli nie posiadamy dedykowanej temu komórki w firmie, zarówno efekt organizacyjny, jak i finansowy nie spełnia pierwotnych oczekiwań.

Wiele rozwiązań i scenariuszy spotkań firmowych posiadają specjalistyczne agencje eventowe, które cechują się przede wszystkim doświadczeniem i niezbędnym sprzętem do organizacji imprez integracyjnych.

Jakie aktualnie obserwujemy pomysły na organizację imprez integracyjnych?

Wydaje się, że po długotrwałym okresie pandemii koronawirusa największe zainteresowanie budziły będą atrakcje związane z rywalizacją sportową oraz szeroko pojętą rekreacją, organizowane w plenerach, gdzie można aktywnie spędzić dużo czasu i rozruszać wszystkie partie ciała. Każdy z nas ma już chyba dosyć zakazów wychodzenia, siedzenia w zamkniętych pomieszczeniach i nareszcie chce móc bez ograniczeń pooddychać świeżym powietrzem i spotkać się ze znajomymi.

Najczęstsze pomysły na atrakcje sportowe podczas eventów firmowych w tym sezonie to:

organizacja turnieju koszykówki 3x3

budowa boiska plażowego na potrzeby turnieju siatkówki

wynajem boiska mobilnego przed hotelem

mini strefy aktywności dla rodzin, dzieci

 

Gdzie zorganizować event firmowy?

Wybór miejsca i infrastruktury imprezy integracyjnej jest jedną z ważniejszych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję czy event ma trwać jeden dzień, czy też dłużej. Wszystko oczywiście wiąże się z przeznaczonym budżetem, jednak najczęściej firmowe imprezy integracyjne trwają co najmniej 2 dni, a więc niezbędne jest przygotowanie dla uczestników noclegu oraz wyżywienia. W tym wypadku najbardziej oczywistym miejscem są tereny hotelowe, pensjonatu czy ośrodka wczasowego. Ważne więc jest zapoznanie się ze szczegółami wnętrz oraz zewnętrznej części, aby dokładnie zaplanować wszystkie szczegóły naszej imprezy firmowej, a więc pokoje, wyżywienie, sale konferencyjne (często nieodłączną część imprezy integracyjnej stanowią też szkolenia, prezentacje firmowe itp.), aż wreszcie gdzie będzie organizowana część rozrywkowa, w tym atrakcje eventowe.

Im większy standard hotelu lub ośrodka, tym infrastruktura jest z reguły bardziej rozwinięta, ale dla sprawnego organizatora nawet zwykłe pola trawiaste, piaskowe czy place betonowe nie stanowią problemu. Takie miejsca mogą bowiem być bardzo dobre do zbudowania na nich własnej infrastruktury sportowej oraz stref aktywności dla uczestników (link strefy aktywności), a nawet zyskujących coraz większą popularność boisk mobilnych (link boiska mobilne), które można wykorzystać do przeprowadzenia wielu gier i zabaw sportowych.

Zdarza się także, że hotele lub pensjonaty, zwłaszcza w obszarze nadmorskim posiadają na swoich terenach lub w niewielkiej odległości kawałek piaszczystej plaży, jest to też znakomite miejsce do ustawienia infrastruktury do wersji plażowej piłki nożnej, ręcznej czy siatkówki. Do tego także wykorzystać można części składowe tego samego boiska mobilnego.

Po części ruchowej zazwyczaj impreza integracyjna przenosi się do części hotelowej, gdzie przychodzi czas na posiłek i regenerację, a uczestnicy pożytkują odzyskaną energię na tak zwane rozmowy kuluarowe.

Oczywiście podobne atrakcje można zapewnić przy organizacji imprezy integracyjnej jednodniowej, tutaj jednak czas trwania poszczególnych atrakcji jest zdecydowanie krótszy, za to można zwiększyć ich intensywność. Podczas takich wydarzeń warto skorzystać z gotowych obiektów sportowych przystosowanych pod eventy sportowe, a w przypadku braku jakichkolwiek elementów, można również skorzystać z mobilnego sprzętu (link do oferty mobilnych wygrodzeń).

 

Przykłady obiektów organizujących imprezy firmowe

Świetnym przykładem kompleksowego obiektu w okresie letnim na imprezy integracyjne plażowe jest np. Stadion Letni w Gdańsku Brzeźnie (link), który posiada część sportową- boiska z trybunami, gastronomiczną- restauracja i bar, rozrywkową- scena i nagłośnienie oraz strefę relaksu- leżaki, parasole.

Hotel Narvil w Serocku lub Hotel Bryza w Juracie i wiele innych, które z kolei przykładem wysokiego standardu oferującego miejsca noclegowe i możliwość organizacji dodatkowych atrakcji.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel